Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Aktuální informace

Rozhovor s Martinou Jakubšovou, bronzovou medailistkou z Mistrovství ČR v plážovém volejbalu 2016

Na úvod bych ti chtěl Martino pogratulovat k 3. místu, kterého jsi dosáhla společně s Michaelou Vorlovou na zářijovém MČR v plážovém volejbalu. Jak velkou hodnotu pro Tebe tento úspěch má?

Hodnotit tento výsledek z týmového pohledu je velmi těžké, jelikož jsem na MČR nehrála se svou stálou parťačkou Dianou Žolnerčíkovou. Díky její absenci způsobené zraněním jsem byla nucená v průběhu sezóny měnit spoluhráčky, takže je to pro mě osobně opravdu velký úspěch.  Sama jsem byla na jejím začátku zraněná. Takže pokud bych to všechno shrnula dohromady, za tu medaili jsem strašně ráda a moc si ji cením. Je to taková ta pomyslná sladká tečka za uplynulou sezónou, která byla zajímavou zkušeností.

Kam bys tento úspěch zařadila?

Jako jeden z největších v mé dosavadní kariéře. Je to moje první beachvolejbalová medaile. Na loňském Mistrovství ČR jsme s Didi skončily těsně pod stupni vítězů na 4. místě, i když jsme se mohly dostat do finále, stejně jako s Míšou letos. Ale to se nedá takhle říct, být nebo nebýt ve finále. Bojovaly jsme o to a bohužel se to nepovedlo. I tak je z toho letos 3. místo, což si myslím, že je také krásné. Jakákoliv medaile přeci stojí za to.

Nejlepší ženské páry z MČR v plážovém volejbalu 2016

Jak ses k beachvolejbalu dostala?

Beachvolejbal se mi vždycky strašně moc líbil. Sledovala jsem ho, kdykoliv jsem měla možnost. Bohužel jsem na něj neměla tolik času, i s ohledem na svou vytíženost v šestkovém volejbalu. Ale poté, co mě oslovila Diana Žolnerčíková, abych s ní vytvořila dvojici, jsem se pro beach definitivně rozhodla. Byl to pro mě nový impulz, nová zábava a pořád mě hra na písku strašně baví.

Jak je to dlouho, co jsi od Didi dostala tuto nabídku?

Letos to byly tři roky. Právě jsem tedy zakončila svou třetí beachvolejbalovou sezónu. Předtím jsem se věnovala na plno šestkovému volejbalu v klubech, v reprezentaci a v zahraničí.

Jakého úspěchu si ve své kariéře nejvíce ceníš?

Toto hodnocení pro mě není vůbec jednoduché. Oproti šestkovému volejbalu je beachvolejbal úplně o něčem jiném. Moc si cením medaile z MČR a hlavně práce, kterou jsme s týmem vynaložili pro to, abych tuto medaili vyhrála.

Jak by si zpětně ohodnotila letošní sezónu, která byla náročná vzhledem ke hře s různými spoluhráčkami?

Náročná sezóna to tedy opravdu byla. Plány pro letošní rok jsme měly s Didi určitě jiné. Po zimní přípravě bohužel došlo na zranění, kdy jsme nemohly hrát obě. Já jsem měla na úvod sezóny problémy s kolenem, Didi musela jít na operaci s ramenem. Bylo to opravdu náročné. Proto jsme si řekly, že letošní sezóna bude o tom se sebezdokonalit, pracovat na individuálních věcech a připravit se pro příští sezónu. A přes to, že jsem neustále střídala parťačky, se mi podařilo téměř na každém turnaji skončit na bedně, za což jsem opravdu moc ráda. Ve výsledku jsem udělala z mého pohledu velký kus práce a sezónu musím hodnotit jen kladně.

Celou sezónu ses připravovala pod vedením trenéra Michala Bízy, v čem vidíš jeho největší přínos?

Tím, že se v letošní sezóně věnoval Michal především mé přípravě, tak vnímám jeho přínos jako opravdu velký. Měli jsme prostor debatovat co a jak, jaké dělám chyby, nebo na co se zaměřit. Do toho jsme do týmu ještě přizvali psychologa Jiřího Šlédra, se kterým je spolupráce opravdu skvělá. Pomohlo nám to v hodně věcech a mám pocit, že jsem šla výkonnostně nahoru a stále mám kapacity na to, se zlepšovat. Každý ten rok strávený na písku vidím velký posun ve výkonech a já doufám, že to tak půjde i nadále.

Máš v plánu zúčastnit se podzimní Mevzy v ČR?

S Michalem jsme o Menze mluvili, ale dohodli jsme se, že to není naše priorita, i s ohledem na zdravotní stav Didi, která ještě asi nebude moct nastoupit. Prozatím to vidím tak, že to není ani uzavřené, ani otevřené. V současné době to vypadá, že spíše ne. Nerada bych se zúčastnila nepřipravená a bez pořádné přípravy. Sama na sebe kladu velké nároky, a kdybych nehrála tak, jak bych od sebe očekávala, byla bych jen zklamaná.

Tvoje tradiční spoluhráčka Diana Žolnerčíková se podle tvých slov zotavuje po operaci ramene. Kdy společně plánujete zahájení přípravy na další sezónu?

Přípravu na další sezónu plánujeme zahájit 10. listopadu. Didi se v současnosti připravuje individuálně, což se ostatně připravovala i v průběhu letošní sezóny. Kdy podstoupila léčení, poté rehabilitaci a kondiční přípravu. Celá naše zimní příprava bude o kondici, s balónem se tedy moc nepotkáme, proto i s tou Mevzou tolik nepočítám. Didi je už strašně natěšená a já sama bych už také chtěla rád, protože letošní sezóna mě hodně bavila.

Od letošního podzimu ses stala trenérkou beachvolejbalu na HAMRu. Na záběhlických kurtech se věnuješ trénování dětí. Za sebou už máš několik odtrénovaných hodin. Jak tě práce s dětmi baví?

Pár hodin s dětmi odtrénovaných mám. Práce s nimi mě baví, vnímám to jako takové oživení. Předávat věci, které jsem se sama naučila od jiných, posunout dál to, co mě obohatilo a předat dětem nasbírané zkušenosti, to si myslím, že je velmi důležité.

Chtěla bys ses po ukončení aktivní kariéry věnovat trenérské profesi naplno?

Moje mamka byla trenérkou volejbalu a já jsem si vždycky říkala, že tohle já dělat nebudu a nikdy trénovat nechci. Uvidíme, zatím mě trénování baví, ale nerada bych dělala něco, na co nebudu dobrá. Pokud uvidím, že něco vysvětluji nesprávně, nemá cenu v tom pokračovat. Nyní jsem v trenéřině nováček a uvidíme, jestli mi to půjde nebo ne. V současné době to nevnímám jako prioritu, ke které se upínám, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy.          

Na turnaje se připravuješ na hamerských kurtech. Využíváš i jiné služby, které naše areály nabízí?

Využíváme tady všechno, co jde. Nám se tady s Didi strašně líbí, jsme moc rády, že na HAMRu můžeme trénovat. Celé zázemí areálu a personál je super. Cítíme se tady jako doma, což je pro přípravu fajn. HAMR nám ve všem vyšel vždy vstříc a my si spolupráci s ním nemůžeme vynachválit. Chodíme pravidelně do fitness centra, jídelníček v restauraci je pestrý a vždy si něco vybereme.

Do budoucna bychom rády začaly spolupracovat také s kondičním trenérem Tomášem Zumrem. Bylo by to nejlepší možné řešení, protože náš současný trenér je až z Ostravy a všechna cvičení jsme dělaly na dálku nebo nám posílal materiály elektronicky a chybí nám takový ten osobní přístup. Jeho metody jsou ale fajn, přesto bychom rády s Didi, aby nás měl někdo pod kontrolou tady v Praze. Na spolupráci s Tomášem se tedy moc těšíme a doufáme, že nás posune zase o něco výš.

Společné selfie medailistek z MČR 2016

Máš nějaký svůj stálý předzápasový rituál?

Pověrčivá určitě nejsem. Připravuji se na zápasy pomocí svého vnitřního pocitu. Podle toho, jak se cítím. Například před MČR jsem byla trochu nervózní. Moc jsem si tu medaili přála a Míša také, protože kvůli Mistrovství tady v ČR zůstala a neodletěla do Austrálie. Před tímto turnajem jsme měly několik dobrých výsledků, takže jsme si říkaly, že bychom tu medaili mohly udělat.

Někdy před zápasem poslouchám hudbu, udělám si takovou vnitřní pohodu. Naopak, někdy mám zase pocit, že si potřebuji promluvit, rozebrat co a jak budeme hrát, na co se zaměřit….

Chtěla bys něco na závěr vzkázat svým fanouškům?

Já doufám, že budou stále přibývat. Přála bych si, abyste nám s Didi zachovali přízeň i v další sezóně. Ráda bych, aby se vám naše hra líbila a přišli jste nás podpořit například sem na HAMR. Třeba si s námi pinknout, dát si oběd nebo limonádu. Doufám tedy, že všechno bude fajn i s vámi fanoušky.

Buďte s námi v kontaktu

sportovní areály Hamr sport


HAMR SPORT Záběhlice

Záběhlice

ul. Záběhlická
106 00 Praha 10

  272 772 762
  272 773 809
  272 774 030

HAMR SPORT Štěrboholy

Štěrboholy

U školy 430
102 00 Praha 10

  734 428 970

HAMR SPORT Braník

Braník

Vltavanů 1542
147 00 Praha 4

  244 462 467
  244 462 470


Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Pro vytvoření nebo zrušení rezervace kontaktujte prosím recepci na výše uvedených číslech.